artel logo

KONTAKT

ul. Nenckiego 138
52-212 Wrocław

PN – PT: 9:00-17:00
SO: 10:00-14:00

OBSERWUJ NAS

Okna enegrooszczędne – co musisz wiedzieć na ich temat?

Okno jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Nie tylko ze względu na ochronę przed warunkami atmosferycznymi i na dostęp do światła dziennego. W czasach szczególnej troski o środowisko naturalne okno gra jedną z najważniejszych ról jeżeli chodzi o efektywność energetyczną obiektu. Dlaczego warto zainwestować w zakup okien energooszczędnych o najlepszych parametrach?

Warto mieć z tyłu głowy to, że dbanie o naturę nie musi kojarzyć się tylko z kosztem. Wprawdzie okna posiadające bardzo dobre współczynniki przenikania ciepła nie są tanie, lecz z czasem pozwalają nam w znacznym stopniu zredukować koszty związane z ogrzewaniem lub chłodzeniem nieruchomości.

Przenikalność cieplna okna - co oznacza parametr UW i UG?

Przy zakupie okna PCV, drewnianego lub z aluminium warto zwrócić uwagę na takie cechy jak współczynnik przenikania ciepła Uw, który dotyczy całego okna. W nomenklaturze istnieje również parametr Ug, który określa współczynnik przenikania ciepła, ale dla samej szyby.

Jednostki te są wyrażane w W/(m²•K). Informują nas o tym, ile ciepła przenika przez każdy metr kwadratowy okna, gdy różnica temperatury między budynkiem a otoczeniem wynosi jeden kelwin. Ciebie, drogi kliencie powinna najbardziej interesować jedna kwestia: im niższy parametr, tym lepsze okno.

Od początku tego roku obowiązują nowe normy w tej kwestii. Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła wynoszą:

  • 0,9 W/(m²•K) – w przypadku okien zwykłych i drzwi balkonowych,
  •  1,1 W/(m²•K) – w przypadku okien dachowych,
  •  1,3 W/(m²•K) – w przypadku drzwi wejściowych.
Opis ilustracji: Okno energooszczędne drewniane: im grubszy profil, tym lepszy współczynnik przenikania ciepła. Zawsze bierzcie pod uwagę współczynnik U całego okna (Uw) Nie dajcie się zwieść nieuczciwym sprzedawcom, którzy zachwalając okno, podają nam parametr szyby (Ug).

Czy wiesz, że…

Parametr Uw starych i zniszczonych okien wynosi często nawet 3 W/(m²K). Obecne przepisy wymagają, by okno miało parametr ten nie większy, niż 1,1 W/(m²K). W naszej ofercie znajdziesz energooszczędne okna z parametrem Uw nawet 0,8 W/(m²K)!

Jaki wpływ na energooszczędność okna ma ciepła ramka?

Ramka okna to ramka dystansowa znajdująca się pomiędzy taflami szkła. W oknach niskiej jakości zazwyczaj stosuje się zwykłą ramkę aluminiową. Aby mówić o ekologicznym i szczelnym oknie, musi być ono wyposażone w tzw.: ciepłą ramkę. Przybiera ona tę samą formę co aluminiowa, lecz jest wykonana z tworzyw sztucznych lub stali szlachetnej, które charakteryzują się zdecydowanie lepszymi parametrami przenikalności cieplnej. Ich rola jest kluczowa w kwestii energooszczędności okien PCV i okien drewnianych.

Samo okno to nie wszystko...

Do zagwarantowania deklarowanego przez producenta parametru Uw wymagany jest ostatni i najważniejszy krok – prawidłowy montaż. Tylko umiejętne usadowienie okna w otworze montażowym pozwoli uzyskać w pełni szczelnej i bezpiecznej przegrody. Efekt ten uzyskujemy, wykonując tak zwany ciepły montaż. To umiejętne wykorzystanie i zamontowanie:

  • taśmy paroizolacyjnej/paroszczelnej
  • taśmy paroprzepuszczalnej
  • ciepłego parapetu dla okien
  • podwaliny pod balkony.
ciepły montaż - grafika poglądowa
Opis ilustracji: Wizualizacja prawidłowo wykonanego ciepłego montażu.

Podsumowanie

Lista rzeczy, które decydują o energooszczędności okna, nie jest długa i skomplikowana. Bardzo istotne jest pewne źródło materiałów użytych do produkcji oraz precyzja pomiarów, oraz montażu. W każdej kwestii możecie liczyć na nas – firmę Artel, która w swojej ofercie posiada najwyższej klasy energooszczędne okna drewniane i PCV na wymiar. Nasz zespół to grono pasjonatów i specjalistów z zakresu okien oraz drzwi. Nasze usługi świadczymy na terenie Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego.

Artel
Author