artel logo

KONTAKT

ul. Nenckiego 138
52-212 Wrocław

tel/fax 71 781 02 66

PN – PT: 9:00-17:00
SO: 10:00-14:00

OBSERWUJ NAS

Renowacja okien i drzwi drewnianych

Ocena stanu okien

Pierwszym krokiem przy renowacji okien drewnianych jest ocena ogólnego stanu okien. Należy dokładnie sprawdzić zarówno skrzydła, ramy, okucia, uszczelnienia.
Przy okazji sprawdzamy szczelność okna, stan szyb, uszczelnień i mocowania szyb, ogólny stan drewnianych elementów, okuć, zawiasów itp. Jeśli pojawiły się ubytki w ramach to sprawdzamy co jest ich przyczyną czy są to uszkodzenia o charakterze mechanicznym czy biologicznym (np. wynikające z niewłaściwego zaimpregnowania, pojawienia się czynników bilogicznych wpływających na degradację drewna takich jak grzyby, pleśnie, mech czy owady lub ptaki). Przy okazji oceniamy powierzchnię drewna zarówno zewnętrzną jak i od wewnątrz, tak aby dobrać odpowiednią formę zabezpieczenia przed pomalowaniem.
Przyglądamy się dokładnie szybom, czasami istnieje możliwość wymiany szyb na nowocześniejsze a dokładnie o lepszym współczynniku izolacji.
Po takiej ocenie stanu okna jesteśmy wstanie oszacować zakres prac niezbędnych do wykonania renowacji okien i drzwi drewnianych a co za tym idzie także określić koszty takiej renowacji.

Renowacja w budynkach zabytkowych

Renowacja okien i drzwi drewnianych dotyczyć może okien i drzwi w budynkach zabytkowych gdzie warto ze względu na wartość dobrze wykonanego rzemiosła zachować istniejące okna zmieniając tylko np. szyby czy dodając uszczelnienia. Takie prace są często trudne ale ich efekt podnosi w znaczący sposób wartość takiej nieruchomości.

Renowacja okien współczesnych

Oczywiście renowacja okien dotyczy również okien współczesnych które zostały zamontowane kilkanaście lat temu lub są eksploatowane w ekstremalnych warunkach tzn narażane są szczególne warunki pogodowe lub intensywne nasłonecznienie i duże zmiany temperatur w trakcie dnia.

Demontaż okien i uzupełnianie ubytków

Po wykonaniu oceny stanu okna kolejnym krokiem jest demontaż skrzydeł. W zależności od rodzaju jest mniej lub bardziej skomplikowana operacja. Czasami wymaga dodatkowych specjalnych narzędzi, którymi dysponują nasi serwisanci.
Teraz dokładniej można zobaczyć stan okuć. Zamocowanie zawiasów skrzydeł i inne elementy okuć z czasem ulegają poluzowaniu w efekcie wykecania się wkrętów, utleniania metalu czy miejscowych pęknięć lub ubytków w drewnie. W starych oknach problemem może być dokręcenie lub wymiana wkrętów mocujących, gdy nacięcia pod wkrętak są zbyt płytkie bądź skorodowane. Jeśli w żaden sposób nie można ich zdemontować, trzeba wywiercić dodatkowe otwory w metalowym elemencie i dokręcić go nowymi wkrętami.
Jeżeli zamocowanie jest luźne, a wkręty wychodzą bez większego oporu, konieczne będzie uzupełnienie ubytku w otworze poprzez np. kołkowanie.
Następnie zabieramy się za naprawę wszelkich ubytków w drewnie oraz odkształceń powstałych w trakcie użytkowania okien.
Najbardziej wymagająca to wymiana lub uzupełnienie ubytków powstałych na wskutek działań czynników biologicznych czyli zmurszałych elementów drewna. Do tego typu prac wykorzystujemy specjalistyczne urządzenia stolarskie. W tak powstałą przestrzeń wklejamy nowe fragmenty drewna najczęściej tego samego gatunku, czasami w miejscach wymagających dodatkowej wytrzymałości a niewidocznych stosujemy inne gatunki o większej twardości.
Długie, pofałdowane odkształcenia profili, po wstępnym zeszlifowaniu można naprawić, uzupełniając je odpowiednio przyciętymi paskami forniru.
Zależnie od wieku okien, szyby mogły być osadzane przy użyciu kitu, listew z tworzyw, silikon czy uszczelek gumowych. Poza osadzeniem za pomocą kitu, pozostałe sposoby osadzenia w szczególności szyb zespolonych z reguły nie wymagają poprawienia.
W przypadku uszkodzenia mechanicznego szukamy rozwiązań indywidualnych w zależności od potrzeb.

Malowanie okien

Często renowacja ogranicza się tylko do odnowienia powłoki malarskiej, która dodatkowo dobrze przylega do drewna i nie wymaga poważniejszej naprawy. Wówczas wystarczy jedynie przygotować powierzchnię przez przetarcie drewnianych powierzchni papierem ściernym wypełnienie szpachlą drobnych ubytków. Dodatkowo do malowania warto zdemontować klamki i zewnętrzne widoczne części okuć.
Jeżeli jednak stara farba jest w złym stanie tzn złuszcza się, wówczas konieczne jest całkowite jej usunięcie. Zwykle najbardziej zniszczone są zewnętrzne powierzchnie, narażone na działanie warunków atmosferycznych.
Starą powłokę można usunąć przy pomocy specjalnych preparatów chemicznych, opalarką lub zeszlifowanie papierem ściernym. Po przeszlifowaniu drewna i jego odkurzeniu, można przystąpić do szpachlowania ubytków i pęknięć specjalną szpachlówką.
Surowe drewno po uzupełnieniu ubytków i szlifowaniu i powinno zostać zaimpregnowane, w celu zabezpieczenia je przed czynnikami biologicznymi, działaniem promieniowania UV. Impregnat dodatkowo pełni rolę podkładu co sprawia że farba znacznie lepiej przylega do powierzchni. Do impregnacji stosujemy preparaty o właściwościach głębokiej penetracji materiału.
Renowacja uszczelnień
W zależności od wieku okien jak i jego rodzaju spotykamy się z różnymi rozwiązaniami. W zależności od stanu uszczelek proponujemy różne działania od wyczyszczenia i konserwacji poprzez częściową lub całkowita wymianę na nowe.
Dodatkowo do poprawienia szczelności można wykorzystać dostępne w sklepach uszczelki profilowe samoprzylepne bądź przystosowane do frezów, o odpowiednio dobranym profilu.
Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy powłokę malarską.
Ramy okna malowane i szlifowane bez demontażu, elewacja jest zabezpieczona folią przed uszkodzeniami.
Ostatnim krokiem jest sprawdzenie okuć wymiana lub uzupełnienie uszkodzonych elementów a następnie regulacja okien.
Tak przygotowane okna będą spełniać swoje funkcje przez kolejne długie lata.
Jeśli zainteresowała cię treść tego artykułu masz dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu.

Artel
Author