artel logo

KONTAKT

ul. Nenckiego 138
52-212 Wrocław

PN – PT: 9:00-17:00
SO: 10:00-14:00

OBSERWUJ NAS

Przygotowanie tarasu …

Co zrobić aby drewno na tarasie jak najlepiej przetrwało zimę, aby wiosną nie wymagał dodatkowych prac? W jaki sposób zakonserwować i zabezpieczyć taras tak aby zmniejszyć wpływ niskich temperatur oraz śniegu na drewno tarasowe?
Drewniany taras to spełnienie marzeń wielu właścicieli domów, dlatego jeśli już go posiadamy należy z niego przede wszystkim korzystać oraz dbać aby służył nam jak najdłużej. Co istotne dobrze wykonany taras nie wymaga co sezon gruntownego remontu czy szczególnej uwagi, wystarczy monitorować stan i regularnie konserwować całość tarasu. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju drewna z jakiego został wykonany oraz jakie środki konserwujące zostały już wykorzystane w latach ubiegłych. Nie mniej piękna pogoda za oknem oraz zapowiadany słoneczny październik skłaniają do tego aby wykorzystać ten czas do przeglądu i wykonania niezbędnych prac przy tarasie.
 

Olejowanie tarasu

Dlaczego pisałem o pogodzie ponieważ ta akurat jest niezbędna do wykonania takich prac zabezpieczających czy konserwujących drewno. Powinniśmy wybrać okres kiedy będziemy mieli kilka najlepiej słonecznych a przynajmniej dni pozbawionych opadów. To wynika z technologicznych wymogów zabezpieczania tarasu, chodzi o to aby poszczególne nakładane warstwy miały korzystne warunki do tego aby naturalnie w sposób całkowity wniknąć w drewno oraz wyschnąć na powierzchni.
 
Pierwszy etap to oczyszczenie tarasu, można do tego użyć myjkę ciśnieniową. Dobrym narzędziem jest szczotka druciana szczególnie w przypadku desek ryflowanych. Przy czyszczeniu szczotką pamiętajmy aby czyścić zgodnie z kierunkiem usłojenia, unikniemy wówczas przypadkowych uszkodzeń a i samo czyszczenie będzie skuteczniejsze. Po oczyszczeniu szczególnie przy użyciu myjki należy odczekać tak aby deski miały szanse wyschnąć. Jeśli będziecie nakładać olej na mokre drewno wówczas preparat nie wchłonie się a cała Wasza praca zostanie zniweczona przez ten drobiazg. Dobór środków olejowych jest bardzo szeroki, najlepiej wybrać taki który był wykorzystany poprzednio ewentualnie dedykowany do gatunku drewna z którego jest wykonany Wasz taras. Dzięki temu zyskacie najlepsze możliwe zabezpieczenie przed erozją biologiczną. Do nakładania oleju najlepiej użyć gęstego pędzla i tu są dwie szkoły jedna mówi o nakładaniu druga o wcieraniu oleju, ja skłaniam się ku tej drugiej czyli energicznie wcieramy pędzlem preparat w drewno, nie oszczędzając. Po nałożeniu na powierzchnię powinna być widoczna cienka warstwa preparatu, która systematycznie będzie wnikać w drewno.
 
Różne gatunki drewna zmieniają swój wygląd wraz z upływem lat, zazwyczaj zmienia się ich kolor, który w dużej mierze zależy od gatunku jak i rodzaju konserwacji. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić jak dane drewno będzie wyglądać po dłuższym okresie czasu.
Popularnym drewnem stosowanym w Polsce jest sosna, gównie ze względu na jej dostępność jak i cenę. Zazwyczaj drewno z przeznaczeniem do wykorzystania na zewnątrz zabezpieczone jest impregnatem wtłaczanym pod ciśnieniem w obecności wysokiej temperatury. W przekroju takiego drewna widać jak głęboko wniknął impregnat i w jaki sposób będzie ono chronione przed wpływem czynników biologicznych. Taka forma zabezpieczenia da nam pewną gwarancje przetrwania tego drewna jednak specjaliści zalecają dodatkowe pokrycie lakierobejcami lub impregnatami. Dają one dużo lepszy wygląd jak i na dłużej zabezpieczają drewno.
 
Istnieją gatunki drewna, które nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń a starzenie się dodaje im dodatkowego uroku. Taki rustykalny wygląd to także ciekawa alternatywa dla tarasu.
Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem renowacji lub prac konserwacyjnych tarasu zapraszamy do kontaktu.
Artel
Author